Meksyk z Jukatanem 15 dni – Luty 2020!

Meksyk z Jukatanem 15 dni – Luty 2020

Termin: 8-22 lutego 2020 (+/- 2 dni)

Wylot z: Polski

Cena: 3550 USD + 170 USD/ za osobę

Charakterystyka pielgrzymki do Meksyku.

Miesiąc luty jest doskonałym czasem na odbycie pielgrzymki do tego pięknego, pełnego zabytków i pulsującego bogatą historią kraju. Jest to czas po okresie monsunowym, który kończy się w połowie listopada, a więc w lutym zobaczymy jeszcze zieloną roślinność w górach, niespaloną słońcem. Meksyk Centralny nasycony jest taką  mnogością zabytków jak żaden inny region tego liczącego prawie dwa miliony kilometrów kraju. To przecież Nowa Hiszpania! Nowa, a więc integralna część Starej Hiszpanii. Królowie hiszpańscy dokładali wszelkich starań, by nowy dla nich kraj w niczym nie odbiegał od europejskiej Hiszpanii. Dlatego budowano na potęgę, całe miasta, które otrzymały wygląd złotego wieku hiszpańskiego. Dlatego starówki miast meksykańskich są piękniejsze aniżeli hiszpańskich, bo zostały założone w XVI i XVII wieku, a nie w średniowieczu, kiedy w Europie nie dbano o urbanistykę. Stąd tyle wspaniałych kościołów w Meksyku, cudownie dekorowanych. A i sama Matka Boża upomniała się o ludy indiańskie, objawiając się jednemu z nich, Juanowi Diego. Nie jest to jedyne objawienie Maryi w Meksyku. Ludność indiańska w niezmiernie krótkim czasie przyjęła chrześcijaństwo, zjawisko, które należy wpisać do katalogu fenomenu w skali globu.

Meksyk jest również niezwykle bogaty w zabytki kultur i cywilizacji prekolumbijskich. Starożytnych obiektów o monumentalnej architekturze naliczyć można na setki. Niektóre z nich zwiedzimy.

Jest to kraj ludzi pogodnych, pomocnych, otwartych, ludzi, którzy w czasie swej długiej historii, ale głównie w ostatnich dwóch stuleciach, po uzyskaniu niepodległości Meksyku, ogromnie ucierpieli z powodu bezbożnych ideologii masońskich i lewackich, co skutkowało nieustannymi walkami politycznymi o władzę, przy okazji programowo niszcząc chrześcijańskie monumenty. Kraj, który mocno leżał na sercu św. Janowi Pawłowi II, do którego wyprawiał się z pielgrzymką aż pięć razy! Tyle razy co do Polski.

Wprawa na Jukatan stanowi jedyną w swoim rodzaju przygodę duchową, intelektualną i estetyczną. Jukatan to zupełnie inny Meksyk. Jeszcze na początku XX wieku istniała tendencja do oderwania Jukatanu od Meksyku i uczynienia z tej krainy niezależnego państwa, bo obszar Majów historycznie i kulturowo ciąży ku drobnym państwom Ameryki Środkowej. Powiadano, że bliżej jest Meridzie do Paryża, aniżeli do Mexico City – tak ogromne istnieją różnice pomiędzy oboma miastami, a także między Meksykiem centralnym a południowym. Na Jukatanie wszystko jest inne: i przyroda, i ukształtowanie terenu, i historia, i architektura. Majowie są najbardziej zwartą grupą etniczną w obrębie Meksyku, ich populacja liczy ponad 6 milionów mieszkańców z uwzględnieniem sąsiednich państw: Belize, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu. Jukatan to zupełnie inny klimat aniżeli w Meksyku centralnym – tropikalny. Wody Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego są czyste i ciepłe, a plaże uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. W stosunku do innych reginów Meksyku Jukatan jest zamożny dzięki intensywnie rozwijającej się turystyce. A występujące tam setkami zabytki dawnej cywilizacji nie mają sobie równych. Podobnie z architekturą sakralną. Architektura kościołów jest zupełnie inna aniżeli w Meksyku centralnym. Kiedy Jan Paweł II odwiedzał Meksyk, jedną ze swych podróży misyjnych skierował właśnie na Jukatan, do Majów, bo i tam jest żywy Kościół, a lud jest wierzący.

Dzień 1.  8 lutego 2020, sobota
Warszawa – miasto tranzytu – Cancun

Zbiórka na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie. Odprawa paszportowa. Wylot do jednego z przesiadkowych portów lotniczych (Paryż, Frankfurt, Amsterdam?). Następnie wylot do Cancun. Po około jedenastu godzinach przylot do Cancun. Transfer do hotelu nad Morzem Karaibskim.

Dzień 2.  9 lutego 2020, niedziela
Cancun

Dzień przeznaczony na wypoczynek. Śniadanie i obiadokolacja. Msza św. we własnym zakresie w użyczonym przez hotel pomieszczeniu.

Dzień 3.  10 lutego 2020, poniedziałek
Cancun – Miasto Meksyk: Guadalupe

Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Miasta Meksyku. Po 2,5 godzinie  przylot na miejsce. Odbiór bagaży (tu już nie ma odprawy paszportowej), wyjazd do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Po drodze zwiedzanie najstarszego kościoła w Meksyku na Placu Trzech Kultur (Tlatelolco) św. Jakuba. Miejsce cudu róż. Kilkugodzinny pobyt w sanktuarium: Msza św. w jednej z wyznaczonych kaplic, oprowadzenie po obiektach sakralnych (pięć kościołów i kaplic), czas na indywidualną modlitwę, adorację. 18:00 wyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja.

Dzień 4.  11 lutego 2020, wtorek
Miasto Meksyk: Guadalupe – Teotihuacan – Puebla

Po śniadaniu wyjazd z bagażami. Do godzin południowych zwiedzanie Starego Miasta: katedra, okoliczne obiekty zabytkowe. Przejazd do sanktuarium w Guadalupe. Msza św., czas na adorację indywidualną. 14:00 najpóźniej wyjazd z sanktuarium. Godzinny przejazd do Teotihuacan, największy i najważniejszy obiekt archeologiczny Meksyku Centralnego. Czas na posiłek. Zwiedzanie obiektu ok. 2 godziny, do jego zamknięcia. Wyjazd do Puebla, ok. 2 godziny. Przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja. (W przypadku zakwaterowania w Hotelu Colonial możliwość wyjścia do miasta na spacer po kolacji)

Dzień 5.  12 lutego 2020, środa
Puebla – Cholula – San Francisco Acatepec – Santa Maria Tonantzintle – Puebla

Po śniadaniu zwiedzanie wyżej wymienionych miejscowości. Rejon ten jest prawdziwym zagłębiem baroku meksykańskiego, w pięknym mieście Puebla znajduje się około 50 historycznych kościołów, mnóstwo zabytkowych kamienic. Msza św. w Kaplicy Różańcowej, już w XVII wieku orzeczonej jako ósmy cud świata. Możliwość adoracji w sanktuarium Matki Bożej de los Remedios na szczycie największej w Meksyku piramidy  (przed tabernakulum). W godzinach wieczornych powrót do Hotelu w Puebli. Obiadokolacja.

Dzień 6.  13 lutego 2020, czwartek
Puebla – Oaxaca

Rano przed śniadaniem wyjście do jednego z wyznaczonych kościołów na Mszę św. Powrót do hotelu, śniadanie i wyjazd do miasta Oaxaca (ok. 5- 6 godzin z postojem na toalety). Po drodze nie zwiedzamy żadnych ważnych obiektów, bo ich nie ma, podziwiamy spektakularne krajobrazy górskie, w niektórych miejscach zbocza porośnięte lasem kaktusów. Przed wieczorem przyjazd do Oaxaca. Jeśli czas pozwoli, zwiedzimy tego dnia katedrę i Santo Domino, cudowny kościół barokowy (zamykają ok. 19:00). Przechadzka wieczorem po mieście. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja.

Dzień 7.  14 lutego, 2020, piątek
Oaxaca – Monte Alban – El Tule – Mitla – Tehuantepec

Po wczesnym śniadaniu wyjazd z bagażami z hotelu. Ciąg dalszy zwiedzania Oaxaki (ok. 2 godziny), wyjazd na wzgórze Monte Alban, gdzie znajdują się spektakularne ruiny zapoteckie. Kontynuujemy podróż do zespołu archeologicznego w Mitla Misteków, po drodze krótki postój przy drzewie El Tule, fenomen przyrodniczy. W Mitla jest kościół zbudowany w ruinach starożytnego centrum sakralno-ceremonialnego. Tu planujemy odprawić Mszę św. Wyjazd z Mitla ok. 13:00 do Tehuantepec na nocleg, ok. 6 godzin jazdy, jazda powolna, bo to wysokie góry, spektakularne widoki. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja.

 

Dzień 8.  15 lutego 2020, sobota
Tehuantepec – Tuxtla Gutierrez – Kanion Sumidero – San Cristobal de las Casas

Po wczesnym śniadaniu wyjazd przez nowe miasto Tuxtla Gutierrez (bez zwiedzania) do pobliskiej przystani, skąd rozpoczyna się ponad godzinny rejs w kanionie rzeki Grijalva. Prostopadłe ściany kanionu  miejscami osiągają wysokość 1000 metrów! Rejs nie wymaga żadnego doświadczenia wodniackiego, woda w rzece jest spokojna jak na jeziorze, bo jest spiętrzona tamą. Płynie się szybkimi łodziami, te zatrzymują się w wielu miejscach przy brzegu dla oglądania aligatorów i ptactwa. Przyjazd do San Cristobal w godzinach popołudniowych. Zwiedzanie miasta. Msza św. możliwa w jednym z kościołów, jeśli nie (sobota popołudniu jest w kościołach zajęta na śluby itp.) to w warunkach hotelowych. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.

Dzień 9.  16 lutego 2020, niedziela
San Cristobal de las Casas – San Juan Chamula – Cascadas Agua Azul – Palenque

Po śniadaniu wyjazd z miasta. Msza św. w jednym z kościołów, może koncelebrowana w katedrze (jest bardzo trudno o dostęp do kościoła z indywidualną Mszą św. w niedzielę!). W okolicy miasta znajduje się mnóstwo drobnych wiosek stuprocentowo indiańskich. Zatrzymamy się w jednej z nich, w San Juan Chamula, gdzie znajduje się kościół chrześcijańsko-pogański (synkretyzm religijny). Droga do Palenque nie jest daleka, ale fatalna, przez góry, mnóstwo wiosek po drodze, a w każdej niekończące się spowalniacze (topez). Po drodze postój nad rzeką Tulija, gdzie znajdują się spektakularne wodospady. Przyjazd do Palenque w późnych godzinach. Zakwaterowanie i obiadokolacja.

Dzień 10.  17 lutego 2020, poniedziałek.
Palenque – Champoton – Campeche

Po śniadaniu wyjazd do ruin Majów w Palenque, miejsce spektakularne, pobyt ok. 2 godzin. Bezpośrednio po zwiedzeniu obiektu wyjazd w długą podróż do Campeche nad Zatokę Meksykańską. Możliwy krótki postój w Champoton nad morzem, dla relaksu, bez zwiedzania. Przyjazd od Campeche, bardzo historycznego miasta. W zależności od pory przyjazdu, możliwy spacer po starówce, nawet po zmierzchu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Mszę św. odprawimy w Palenque w warunkach hotelowych.

Dzień 11.  18 lutego 2020, wtorek
Campeche – Uxmal – Mani – Merida

Po śniadaniu wyjazd z bagażami. Piesza przechadzka po starym mieście Campeche, zwiedzanie katedry, tu możliwa Msza św. w jednej z kaplic. Przejazd od Uxmal, jedno z najważniejszych obiektów archeologicznych Majów. W okolicy są ich dziesiątki. Po drodze do Meridy zatrzymamy się w maleńkiej wiosce Mani z XVI-wiecznym kościołem misyjnym, niezwykle interesującym i historycznie ważnym. Mijamy liczne wioski indiańskie Majów. Przyjazd do Merida w godzinach popołudniowych. Zwiedzanie centrum najstarszego miasta kolonialnego na Jukatanie, katedra, kościół jezuitów, szereg interesujących budynków kolonialnych. Po kolacji raz jeszcze możliwa przechadzka po zocalo.

Dzień 12.  19 lutego 2020, środa
Merida – Izamal – Chichen Itza – Cancun

Po śniadaniu wyjazd z Meridy do Izamal, przeuroczego miasteczka z ważnym sanktuarium maryjnym na zniwelowanej piramidzie, najważniejsze miejsce pielgrzymkowe Majów, odwiedzone przez Jana Pawła II. Tu Msza św. Możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu (w tabernakulum). Przejazd do Chchen Itza, bodaj najważniejszego i najciekawszego zespołu ruin Majów i Tolteków (ci drudzy mieli swoją stolicę 2000 kilometrów stąd!). Zwiedzanie ok. 2 godzin. Przejazd do Cancun w godzinach około wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu nad Morzem Karaibskim. Obiadokolacja.

Dzień 13.  20 lutego 2020, czwartek
Cancun

Dzień przeznaczony na wypoczynek. Nie przewiduje się zwiedzania. Z hotelu organizowane są za opłatą wyjazdy do okolicznych ruin Majów. Msza św. w warunkach hotelowych. Śniadanie i obiadokolacja.

Dzień 14.  21 lutego 2020, piątek
Cancun – port lotniczy – wylot do Europy

Dzień przeznaczony jest na wypoczynek. Śniadanie i późny lunch. Msza św. w warunkach hotelowych. W zależności od rozkładu lotu wyjazd na lotnisko w godzinach wieczornych. Odprawa, wylot do Europy.

Dzień 15.  22 lutego 2020, sobota
Po ok. 10 godzinach lotu przylot do miasta tranzytowego. Zmiana samolotu i przylot do Warszawy. Zakończenie pielgrzymki.

Kontakt

Ul. Górskiego 1/95 00-033
Warszawa Polska

Katolickie Biuro Pielgrzymkowe służy Kościołowi i Pielgrzymom od 1991 roku.
Zaufało nam wielu dostojnych Księży Kardynałów, Arcybiskupów i Biskupów, ponad 3000 Księży oraz 100 tysięcy wiernych.
Jesteśmy renomowanym tour operatorem pielgrzymkowym z bogatym doświadczeniem i długoletnią tradycją.

© 2024 Katolickie Biuro Pielgrzymkowe | Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka PrywatnościPrawa Autorskie