Meksyk z Jukatanem 15 dni – Luty 2020

Termin: 8-22 lutego 2020 (+/- 2 dni)

Wylot z: Warszawa (WAW)

Cena: 3550 USD + 170 USD/ za osobę

Dni: 15 

 

W cenie: 

  • przeloty samolotem
  • na miejscu klimatyzowany autokar
  • noclegi w hotelach ***/**** w pokojach dwuosobowych
    z łazienkami (pokój jednoosobowy za dopłatą)
  • śniadania i obiadokolacje
  • zwiedzanie zgodnie z programem (kolejność zwiedzania może ulec
  • zmianie)
  • opieka pilota i przewodnika, ubezpieczenie
  • Msze Święte
  • ubezpieczenie NNW, KL i od chorób przewlekłych
  • Nie wliczono w cenę: napojów do obiadokolacji
  • * Możliwość nawiedzenia miejsc świętych w pierwszym i ostatnim dniu będzie uzależniona od godzin przelotów.

Charakterystyka pielgrzymki do Meksyku.

Miesiąc luty jest doskonałym czasem na odbycie pielgrzymki do tego pięknego, pełnego zabytków i pulsującego bogatą historią kraju. Jest to czas po okresie monsunowym, który kończy się w połowie listopada, a więc w lutym zobaczymy jeszcze zieloną roślinność w górach, niespaloną słońcem. Meksyk Centralny nasycony jest taką mnogością zabytków jak żaden inny region tego liczącego prawie dwa miliony kilometrów kraju. To przecież Nowa Hiszpania! Nowa, a więc integralna część Starej Hiszpanii. Królowie hiszpańscy dokładali wszelkich starań, by nowy dla nich kraj w niczym nie odbiegał od europejskiej Hiszpanii. Dlatego budowano na potęgę, całe miasta, które otrzymały wygląd złotego wieku hiszpańskiego. Dlatego starówki miast meksykańskich są piękniejsze aniżeli hiszpańskich, bo zostały założone w XVI i XVII wieku, a nie w średniowieczu, kiedy w Europie nie dbano o urbanistykę. Stąd tyle wspaniałych kościołów w Meksyku, cudownie dekorowanych. A i sama Matka Boża upomniała się o ludy indiańskie, objawiając się jednemu z nich, Juanowi Diego. Nie jest to jedyne objawienie Maryi w Meksyku. Ludność indiańska w niezmiernie krótkim czasie przyjęła chrześcijaństwo, zjawisko, które należy wpisać do katalogu fenomenu w skali globu.

Meksyk jest również niezwykle bogaty w zabytki kultur i cywilizacji prekolumbijskich. Starożytnych obiektów o monumentalnej architekturze naliczyć można na setki. Niektóre z nich zwiedzimy.

Jest to kraj ludzi pogodnych, pomocnych, otwartych, ludzi, którzy w czasie swej długiej historii, ale głównie w ostatnich dwóch stuleciach, po uzyskaniu niepodległości Meksyku, ogromnie ucierpieli z powodu bezbożnych ideologii masońskich i lewackich, co skutkowało nieustannymi walkami politycznymi o władzę, przy okazji programowo niszcząc chrześcijańskie monumenty. Kraj, który mocno leżał na sercu św. Janowi Pawłowi II, do którego wyprawiał się z pielgrzymką aż pięć razy! Tyle razy co do Polski.

Wprawa na Jukatan stanowi jedyną w swoim rodzaju przygodę duchową, intelektualną i estetyczną. Jukatan to zupełnie inny Meksyk. Jeszcze na początku XX wieku istniała tendencja do oderwania Jukatanu od Meksyku i uczynienia z tej krainy niezależnego państwa, bo obszar Majów historycznie i kulturowo ciąży ku drobnym państwom Ameryki Środkowej. Powiadano, że bliżej jest Meridzie do Paryża, aniżeli do Mexico City – tak ogromne istnieją różnice pomiędzy oboma miastami, a także między Meksykiem centralnym a południowym. Na Jukatanie wszystko jest inne: i przyroda, i ukształtowanie terenu, i historia, i architektura. Majowie są najbardziej zwartą grupą etniczną w obrębie Meksyku, ich populacja liczy ponad 6 milionów mieszkańców z uwzględnieniem sąsiednich państw: Belize, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu. Jukatan to zupełnie inny klimat aniżeli w Meksyku centralnym – tropikalny. Wody Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego są czyste i ciepłe, a plaże uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. W stosunku do innych reginów Meksyku Jukatan jest zamożny dzięki intensywnie rozwijającej się turystyce. A występujące tam setkami zabytki dawnej cywilizacji nie mają sobie równych. Podobnie z architekturą sakralną. Architektura kościołów jest zupełnie inna aniżeli w Meksyku centralnym. Kiedy Jan Paweł II odwiedzał Meksyk, jedną ze swych podróży misyjnych skierował właśnie na Jukatan, do Majów, bo i tam jest żywy Kościół, a lud jest wierzący.

 

Dzień 1. 8 lutego 2020, sobota Warszawa – miasto tranzytu – Cancun
Zbiórka na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie. Odprawa paszportowa. Wylot do jednego z przesiadkowych portów lotniczych (Paryż, Frankfurt, Amsterdam?). Następnie wylot do Cancun. Po około jedenastu godzinach przylot do Cancun. Transfer do hotelu nad Morzem Karaibskim.

Dzień 2. 9 lutego 2020, niedziela | Cancun
Dzień przeznaczony na wypoczynek. Śniadanie i obiadokolacja. Msza św. we własnym zakresie w użyczonym przez hotel pomieszczeniu.

Dzień 3. 10 lutego 2020, poniedziałek | Cancun – Miasto Meksyk: Guadalupe
Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Miasta Meksyku. Po 2,5 godzinie przylot na miejsce. Odbiór bagaży (tu już nie ma odprawy paszportowej), wyjazd do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Po drodze zwiedzanie najstarszego kościoła w Meksyku na Placu Trzech Kultur (Tlatelolco) św. Jakuba. Miejsce cudu róż. Kilkugodzinny pobyt w sanktuarium: Msza św. w jednej z wyznaczonych kaplic, oprowadzenie po obiektach sakralnych (pięć kościołów i kaplic), czas na indywidualną modlitwę, adorację. 18:00 wyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja.

Dzień 4. 11 lutego 2020, wtorek| Miasto Meksyk: Guadalupe – Teotihuacan – Puebla
Po śniadaniu wyjazd z bagażami. Do godzin południowych zwiedzanie Starego Miasta: katedra, okoliczne obiekty zabytkowe. Przejazd do sanktuarium w Guadalupe. Msza św., czas na adorację indywidualną. 14:00 najpóźniej wyjazd z sanktuarium. Godzinny przejazd do Teotihuacan, największy i najważniejszy obiekt archeologiczny Meksyku Centralnego. Czas na posiłek. Zwiedzanie obiektu ok. 2 godziny, do jego zamknięcia. Wyjazd do Puebla, ok. 2 godziny. Przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja. (W przypadku zakwaterowania w Hotelu Colonial możliwość wyjścia do miasta na spacer po kolacji)

Dzień 5. 12 lutego 2020, środa | Puebla – Cholula – San Francisco Acatepec – Santa Maria Tonantzintle – Puebla
Po śniadaniu zwiedzanie wyżej wymienionych miejscowości. Rejon ten jest prawdziwym zagłębiem baroku meksykańskiego, w pięknym mieście Puebla znajduje się około 50 historycznych kościołów, mnóstwo zabytkowych kamienic. Msza św. w Kaplicy Różańcowej, już w XVII wieku orzeczonej jako ósmy cud świata. Możliwość adoracji w sanktuarium Matki Bożej de los Remedios na szczycie największej w Meksyku piramidy (przed tabernakulum). W godzinach wieczornych powrót do Hotelu w Puebli. Obiadokolacja.

Dzień 6. 13 lutego 2020, czwartek | Puebla – Oaxaca
Rano przed śniadaniem wyjście do jednego z wyznaczonych kościołów na Mszę św. Powrót do hotelu, śniadanie i wyjazd do miasta Oaxaca (ok. 5- 6 godzin z postojem na toalety). Po drodze nie zwiedzamy żadnych ważnych obiektów, bo ich nie ma, podziwiamy spektakularne krajobrazy górskie, w niektórych miejscach zbocza porośnięte lasem kaktusów. Przed wieczorem przyjazd do Oaxaca. Jeśli czas pozwoli, zwiedzimy tego dnia katedrę i Santo Domino, cudowny kościół barokowy (zamykają ok. 19:00). Przechadzka wieczorem po mieście. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja.

Dzień 7. 14 lutego, 2020, piątek | Oaxaca – Monte Alban – El Tule – Mitla – Tehuantepec
Po wczesnym śniadaniu wyjazd z bagażami z hotelu. Ciąg dalszy zwiedzania Oaxaki (ok. 2 godziny), wyjazd na wzgórze Monte Alban, gdzie znajdują się spektakularne ruiny zapoteckie. Kontynuujemy podróż do zespołu archeologicznego w Mitla Misteków, po drodze krótki postój przy drzewie El Tule, fenomen przyrodniczy. W Mitla jest kościół zbudowany w ruinach starożytnego centrum sakralno-ceremonialnego. Tu planujemy odprawić Mszę św. Wyjazd z Mitla ok. 13:00 do Tehuantepec na nocleg, ok. 6 godzin jazdy, jazda powolna, bo to wysokie góry, spektakularne widoki. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja.

Dzień 8. 15 lutego 2020, sobota | Tehuantepec – Tuxtla Gutierrez – Kanion Sumidero – San Cristobal de las Casas
Po wczesnym śniadaniu wyjazd przez nowe miasto Tuxtla Gutierrez (bez zwiedzania) do pobliskiej przystani, skąd rozpoczyna się ponad godzinny rejs w kanionie rzeki Grijalva. Prostopadłe ściany kanionu miejscami osiągają wysokość 1000 metrów! Rejs nie wymaga żadnego doświadczenia wodniackiego, woda w rzece jest spokojna jak na jeziorze, bo jest spiętrzona tamą. Płynie się szybkimi łodziami, te zatrzymują się w wielu miejscach przy brzegu dla oglądania aligatorów i ptactwa. Przyjazd do San Cristobal w godzinach popołudniowych. Zwiedzanie miasta. Msza św. możliwa w jednym z kościołów, jeśli nie (sobota popołudniu jest w kościołach zajęta na śluby itp.) to w warunkach hotelowych. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.

Dzień 9. 16 lutego 2020, niedziela | San Cristobal de las Casas – San Juan Chamula – Cascadas Agua Azul – Palenque
Po śniadaniu wyjazd z miasta. Msza św. w jednym z kościołów, może koncelebrowana w katedrze (jest bardzo trudno o dostęp do kościoła z indywidualną Mszą św. w niedzielę!). W okolicy miasta znajduje się mnóstwo drobnych wiosek stuprocentowo indiańskich. Zatrzymamy się w jednej z nich, w San Juan Chamula, gdzie znajduje się kościół chrześcijańsko-pogański (synkretyzm religijny). Droga do Palenque nie jest daleka, ale fatalna, przez góry, mnóstwo wiosek po drodze, a w każdej niekończące się spowalniacze (topez). Po drodze postój nad rzeką Tulija, gdzie znajdują się spektakularne wodospady. Przyjazd do Palenque w późnych godzinach. Zakwaterowanie i obiadokolacja.

Dzień 10. 17 lutego 2020, poniedziałek. | Palenque – Champoton – Campeche
Po śniadaniu wyjazd do ruin Majów w Palenque, miejsce spektakularne, pobyt ok. 2 godzin. Bezpośrednio po zwiedzeniu obiektu wyjazd w długą podróż do Campeche nad Zatokę Meksykańską. Możliwy krótki postój w Champoton nad morzem, dla relaksu, bez zwiedzania. Przyjazd od Campeche, bardzo historycznego miasta. W zależności od pory przyjazdu, możliwy spacer po starówce, nawet po zmierzchu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Mszę św. odprawimy w Palenque w warunkach hotelowych.

Dzień 11. 18 lutego 2020, wtorek | Campeche – Uxmal – Mani – Merida
Po śniadaniu wyjazd z bagażami. Piesza przechadzka po starym mieście Campeche, zwiedzanie katedry, tu możliwa Msza św. w jednej z kaplic. Przejazd od Uxmal, jedno z najważniejszych obiektów archeologicznych Majów. W okolicy są ich dziesiątki. Po drodze do Meridy zatrzymamy się w maleńkiej wiosce Mani z XVI-wiecznym kościołem misyjnym, niezwykle interesującym i historycznie ważnym. Mijamy liczne wioski indiańskie Majów. Przyjazd do Merida w godzinach popołudniowych. Zwiedzanie centrum najstarszego miasta kolonialnego na Jukatanie, katedra, kościół jezuitów, szereg interesujących budynków kolonialnych. Po kolacji raz jeszcze możliwa przechadzka po zocalo.

Dzień 12. 19 lutego 2020, środa | Merida – Izamal – Chichen Itza – Cancun
Po śniadaniu wyjazd z Meridy do Izamal, przeuroczego miasteczka z ważnym sanktuarium maryjnym na zniwelowanej piramidzie, najważniejsze miejsce pielgrzymkowe Majów, odwiedzone przez Jana Pawła II. Tu Msza św. Możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu (w tabernakulum). Przejazd do Chchen Itza, bodaj najważniejszego i najciekawszego zespołu ruin Majów i Tolteków (ci drudzy mieli swoją stolicę 2000 kilometrów stąd!). Zwiedzanie ok. 2 godzin. Przejazd do Cancun w godzinach około wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu nad Morzem Karaibskim. Obiadokolacja.

Dzień 13. 20 lutego 2020, czwartek | Cancun
Dzień przeznaczony na wypoczynek. Nie przewiduje się zwiedzania. Z hotelu organizowane są za opłatą wyjazdy do okolicznych ruin Majów. Msza św. w warunkach hotelowych. Śniadanie i obiadokolacja.

Dzień 14. 21 lutego 2020, piątek | Cancun – port lotniczy – wylot do Europy
Dzień przeznaczony jest na wypoczynek. Śniadanie i późny lunch. Msza św. w warunkach hotelowych. W zależności od rozkładu lotu wyjazd na lotnisko w godzinach wieczornych. Odprawa, wylot do Europy.

Dzień 15. 22 lutego 2020, sobota
Po ok. 10 godzinach lotu przylot do miasta tranzytowego. Zmiana samolotu i przylot do Warszawy. Zakończenie pielgrzymki.

Kontakt

Ul. Górskiego 1/95 00-033
Warszawa Polska

Katolickie Biuro Pielgrzymkowe służy Kościołowi i Pielgrzymom od 1991 roku.
Zaufało nam wielu dostojnych Księży Kardynałów, Arcybiskupów i Biskupów, ponad 3000 Księży oraz 100 tysięcy wiernych.
Jesteśmy renomowanym tour operatorem pielgrzymkowym z bogatym doświadczeniem i długoletnią tradycją.

© 2024 Katolickie Biuro Pielgrzymkowe | Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka PrywatnościPrawa Autorskie